Девет правила на успешна дистрибуција

- Маил билтен — одличен начин да се соопшти веста, се најде на нови клиенти и повторно да ги привлече оние кои веќе станале вашиот клиент. Но, ако вие не сакате да купат брендирани a spammer, треба да следите неколку едноставни правила.

Она што е спам? 80% од e-mail сообраќај на Интернет и 20% ефикасност. Вообичаените, добро направено билтен ќе биде многу поефикасна. Но, дури и со најдобри намери, секогаш постои ризик да се влезе во чистилиште папката Junk e-mail. За да се избегне ова, ќе треба да се разгледа бројот на нијанси.

Така, на 9 едноставни правила:

 • Не спам
 • Прашајте примателите согласност
 • Надградете ја вашата адреса бази на податоци
 • Не користите купување база
 • Задржи потврда на законитоста на вашата база
 • Нека можност за отпишување директно од билтен
 • Не се повтори
 • Убаво и интелигентно направи писма
 • Размислете за барањата на спам филтер

Не спам

Ако вашиот email изгледа како спам, мириса на спам и вкус како спам, тогаш најверојатно тоа е. Не, сериозно. Што последно дојде онлајн и да се разбере она што се случува да се направи (на пример) е спам. Па не го направи тоа, без разлика колку голема искушение. Без разлика колку тоа ми звучеше, но тоа е единствениот начин да се помогне без приговор.

Како да се спречи жалби?

Всушност, да прима жалби од време на време е неизбежна. Вие треба да бидат подготвени за фактот дека, дури и со целосно легитимни мејлинг листата на педесет илјади луѓе и организирање на квалитет билтен, сепак ќе се добие една или две жалби. И тоа е на минимум. Понекогаш, тоа е само неточни акција на корисникот, кои на тој начин сака да се "отпишете" од мејлинг листа или да се скрие несакана пошта.

Корисникот е многу лесно во мојот Inbox стави неколку крлежи и да се направи листа на несакани пораки во спам. Тој само ќе кликне на "Спам" копчето во нивните Inbox, не знаејќи што се "вади" на тој начин за вашата компанија, користејќи само како начин да се "отпишете" од билтенот. И тие се за тоа! Затоа што на серверот за mail кој е блокирање на сите е-пошта од вашиот сервер, откако доби доволен број на поплаки за ист испраќач.

Најлесен начин е да се јавите на компанија се ангажирани во билтени професионално, знаат сите слабости на рекламни пораки и можат да работат со корисници, и e-mail услуги (т.е. за нас). Ако сакате да го направите мејлинг на вашиот сопствен или со намера да се обезбеди оваа услуга на други организации, тогаш ќе ви се допадне нашата едноставни совети.

Тие се поделени во две категории: да работи со корисниците и заштита од спам филтри.

Работа со корисници

Она што го издвојува обични пораки од спам? Всушност, симптом на само еден — на достапноста на правни (односно, фер) собрани база на податоци за адреси. Најголемата грешка во собирање на такви бази на податоци е недостатокот на јасна дозвола од корисникот.

Законски да се собираат адреси база на податоци

Според законот во овој случај значи само еден услов: на примателот на вашата е-мејл беше да се претплатите (што е, да го Изразат недвосмислено желба да го добие).

Објавување на огласи преку телекомуникациски мрежи, вклучително и преку употреба на телефон, facsimile, мобилни телефонски комуникации, се дозволени само со претходна согласност на претплатникот или addressee да примате реклами. Во овој случај, рекламирање е призната дистрибуирани без претходна согласност на претплатникот или addressee на реклами, ако се покаже дека таквата согласност е добиена (Сојузна закон "На рекламирање").

Ако имате некоја онлајн продавница, а потоа ќе има корисничка база, односно оние луѓе кои не можете да купите. Кога е најдобро кампања или серија на попусти, се разбира, на искушението веднаш да го започнете со испраќање според достапните адреси, но сепак мора да се побара дозвола. Дури и ако примателот на вашите клиенти, да не ги испраќаат електронски пораки без претходна дозвола. Кога луѓето ги купат вашите производи, да се пополнат прашалник и да обезбедува информации за себе, тој е апсолутно не сметајќи на груб користење на вашите поштенско сандаче за промотивни цели.

Не треба да се отпише e-mail адреси од бизнис картички или прашалници. Оваа информација не е за дистрибуција, како и за други цели.

Вие ќе примите некоја потврда на подготвеноста за да ја примите вашата e-mail

Потврди претплата, така што никој не беше во можност да се регистрирате за е-пошта погрешна адреса.

Надградба на вашиот база

Ќе имаат правна база на корисници, но вие сте премногу одложен билтен? Доколку личноста се согласи да го прими букви пред две години, денес билтен тоа ќе изненади, па дури и infuriate – дозвола треба да побарате повторно. Ова се нарекува "метода на ре-ангажирање." Тоа ви дава доказ дека секој даде дозвола за гласилото.

Да се избегне купување на бази

Политика правило XMailer Ви овозможува да користите било кој база на податоци, вклучувајќи го купите, но ние не препорачуваме тоа за вас. Купување или изнајмување листи е само губење на пари, што е спротивно на препораките на сите анти-спам здруженија. Иако со соодветна обработка на мејлинг листата, а најважно, внимателен дизајн на изгледот, што може да се ублажат ризиците и заканите.

Прво, ќе треба да го бара примачот согласност да се добие билтен — на пример, со испраќање на нив малку писмото се наведува како сте ги добиле нивната адреса, и прашањето за тоа дали тие сакаат да добијат од вас информации на пораката. Но, ова не е лек — оваа листа веројатно купува некој друг. На крајот, исто примачи добие секој ден морето на непотребни пораки. Во еден момент, тој е само сите од нив ќе го одбележи потребно полињата и го испрати на старо железо. Во оваа таму ќе биде пратен и на вашата e-mail сметка.

Второ, тоа е неефикасно да се направи мејлинг, не знаејќи историјата на оваа листа (да речеме, ќе се прави списание за автомобили, како и на листата се случува мотоциклизам ентузијасти). И за администрацијата на поштенски услуги купени база, дури и ако договорот е целосно "бели" — не е аргумент. Ако се сомневате дека спам, ќе се спаси само потврда на корисникот согласност на билтенот.

Имајте потврда за согласност за билтен

Ако корисникот добива спам извештај од ваша страна, вие сте виновни додека да се докаже поинаку. По сите, главната цел на e-mail услугата е да се направи поштенски сандачиња на своите клиенти, исчисти. Така што има многу клиенти, тоа апсолутно не е време да се слушне изговори и поплаки на секој еден од нив.

Сепак, колку што вашите мејлинг листа е legitimately состави база, и никогаш не двоумете се да докаже дека секој жалбата е само грешка – вашата позиција, се уште може да се спаси.

Најдобар доказ ќе биде скенирање на прашалникот потпишан од страна на клиентот и селектирани "сакам да добиете понуди преку e-mail", или податоци за регистрација (датум, име, IP) и URL-то на страницата каде што беше снимен.

Ако не можете да потврдите законитоста на вашиот методи на собирање на база на пораки, поверојатно вашата сметка нема да биде отклучен.

Нека можност за отпишување

Бидете сигурни да го користите копчето или на линкот "Отпишување" во секоја е-маил. Најчесто тие се појавуваат во букви во форма на inconspicuous линкови — а вие треба да ги направи видливи и лесно — идејата е да им даде на корисниците подобро да им помогнам на вашиот копче, освен на копчето "Spam" во вашиот mail клиент. На пример, можеме автоматски да додадете линк за отпишување на мејлинг листите на нашите клиенти и самостојно да се справи со сите неуспеси. Најважно е да се разбере дека присуството на копче, вашиот профит ќе не се намалува, туку се зголемува заедно со доверба и углед.

Вие не треба да се присили корисникот да внесете корисничко име и лозинка доколку вашиот сајт или услуга бара регистрација — што тоа е веќе прилично затегнати со фактот на мејлинг, од која тој или таа сака да unsubscribe (отпиши). Ако примачот не се сеќавам, или не сакате да го внесете детали за влез, најлесен опција за него ќе, пак, испрати писма до спам.

Не се повтори

Ако тоа е премногу долг за да го испратите истиот тип на вести или други пораки, тогаш сигурно ќе бидете пријавени како spammer. Тоа е само прашање на време.

Направи убава

Мислете на вашиот примачот. Направи најубаво украсени писма, кои ќе изгледаат како, така што вашата компанија ќе се презентира на корисникот угледни и веродостојни. Можете да ја користите нашата база на податоци на шаблони, на располагање право во XMailer. Прочитај повеќе овде.

Евтини дизајн, содржината грешки, gaudy дизајн и светли бои, фонт (види ги правилата за цртање букви подолу) гаранција голем број на поплаки и последователните забрана.

Се отвори. Секогаш бидете услови на дистрибуција се отвори. Кажете им на луѓето кога и во колкава количина ќе биде испраќање. Ако некое лице претплата на неделни вести, веќе е во прилог да се испрати на секои четири дена рекламирање или пораки за вашите промоции. Веднаш ќе се претвори во spammer и лажго. Сепак, дури и ако билтен беше интересно за човекот, тој се уште одбива вашите писма, претпочитајќи да се прочитаат вести на друго место. Треба јасно да се разбере разликата помеѓу информации писмо (вести), а бруто наметнување на нивните услуги, рекламирање на производите. Најверојатно, ќе треба да се создаде две различни листа на адреси – еден за информации, друг за рекламирање.

Заштита antispam

Во просек, благодарение на спам филтри, околу 10-20% на сите пораки исчезне во e-mail сообраќај. И сето ова преку грешка на overzealous спам филтри. Нема потреба да се биде малициозен spammer дека вашиот букви не стигнат до addressees. Дури и оние компании кои го прават дистрибуција сосема легално, со дозвола и на барање на addressee punctually "get it hot".

За жал, брзо и едноставно решение за проблемот не постои. За да се избегне филтри, неопходно е да се разбере нивната природа, да се разбере како тие работат. И овој процес е многу долга и ригорозна.

E-mail има многу голема листа на критериуми, кои се ориентирани филтри за откривање на несакана електронска пошта. Вклучени во овој список на прво место "spam" фраза. Овие вклучуваат, на пример: "ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ, ТОПЛА!!!", "КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ЌЕ ИМААТ ЕДЕН МИЛИОН ДОЛАРИ!". Признавањето на една од овие фрази (или многу слични на него), пост робот recycles писмото. Некои критериуми даде повеќе поени, некои помалку. На пример, на примерок и анализа на критериумите од SpamAssassin, најпопуларните спам филтер во светот.

На писмото ќе бидат ставени во спам ако:

 • се споменува победи огромни суми на пари (0.2 поени)
 • зошто да плаќаат повеќе? (1.25 поени)
 • враќање на средствата за ништо (2 поени)
 • содржи порака за некои итна прашање што треба да ги твоето полно внимание (2.9 поени)
 • нуди евтини хипотека или рефинансирање (3 поени)
 • ја раскажува тајната на невиден успех на (2.4 поени)

Ако вашето писмо содржи голем број на спам над одреден праг, тоа е отстранет. На секој сервер администраторот поставува бар поединечно. Ако веќе сте преку глава со ѓубре е-мејл листа, на прагот ќе бидат поставени на многу ниско. Речиси сите коресподенција во овој случај ќе оди на отпад.

Горенаведените листа на критериуми за определување на спам е постојано расте, филтри за нив да се прилагодат на промените и новите спамери ' трикови. Листата е ажурирана секој пат кога корисникот ќе кликне "Ова е спам" во нивните Сандаче. Спам филтри дури и може да синхронизирате и споделување на искуства на интернет.

Знаци на спам

Она што може да се стандардна грешка и како да ги избегнете? Како спам, на antispam систем, исто така, ќе се препознае следните знаци:

 • Избегнете спам фрази како "Кликнете тука!", "Добив милиони евра по минута!"
 • фантастичен поени во насловите и во пораката тело
 • притискање на "CAPS LOCK" (да, Да :)
 • бојата на фонтови, особено црвена, зелена (Oh yeah!)
 • Погрешно кодирање
 • Користење на една голема слика наместо на текст буква кога сликата не е проследен со минимална количина на текст, на е-пошта е избришан, како и спам
 • Употребата на зборовите "Тест", "Здраво", "Тест", "Тест" во насловот — оваа грешка е направена од страна на оние кои поминуваат testmail внатре својата корпоративна е-пошта
 • Испрати една порака до многу примачи во рамките на истата фарма со надворешните адреси е сложен оној кој нема да се справат без поштенска услуга. Сето тоа зависи од администраторот на системот на компанијата
 • Криво форматирање — не копирате текст од Microsoft Word директно во e-mail текст од Збор во HTML формат нема да бидат прикажани правилно. Ова особено се однесува на наводници, елипса. Можете да ги користите при испраќање на mail опција со едноставни форматирање (на пример, Gmail) — нормален HTML текст. Сепак, во овој случај, исто така, сте го изгубиле сите на форматирање и, што е најважно, линкови до
 • Испраќање премногу пораки дневно. Повеќето e-mail услуги не дозволуваат да испрати повеќе од 200 пораки на ден (со темпото на испраќање на 50 000 адреси може да бидат одложени се :). Во прилог, ако изнајмување на серверот од заеднички хостинг, тие лесно може да исклучување на сметка само со гледањето необичен сообраќај пренапони. Ако имате посветен услуга, администрацијата на домаќинот да се одговори само на претставките.
 • Нашите know-how — ние ја стартувате сите букви пред да испраќање пораки преку SpamAssassin, проверка на степенот на својата "spamboti". Ако тоа надминува одредена граница, на поштенската адреса и уредување на билтенот. Во иднина планираме да ја имплементираат оваа услуга XMailer, потоа препораките ќе бидат издадени директно со симнување на букви.

Како да знаете дали се во кадар пораки во "Ѓубре" или "Ѓубре"? Постојат неколку начини — статистичка анализа на откритија на букви или SMTP рекорди, но обичните корисници, без употреба на специјализиран софтвер се достапни. Тоа е привилегија на специјализирани услуги. Во моментот е можно со XMailer во фаза на затворена бета тестирање, наскоро се очекува пуштање на нова апликација верзии.

Успешна конверзација со XMailer!

Ние ќе продолжиме да ги објавиме нашите совети за испраќање успешна билтени. Се надеваме дека овие совети ќе Ви помогнат да се спроведе успешна пошта.

Темата на следниот член на понуда Техничка поддршка.